wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Filamenty2 » Filament PETG

Filament PETG 

Jeszcze do niedawna tworzywo PET kojarzone było głównie z opakowaniami na napoje. Obecnie materiał ten coraz śmielej wchodzi do świata druku 3D. Dzięki takim cechom jak minimalny skurcz i wytrzymałość zbliżona do ABS-u znajduje szerokie spektrum zastosowań w przemyśle. Z tego filamentu możesz drukować jeszcze bardziej funkcjonalne prototypy. Można z niego wykonać również produkty końcowe, a to wszystko dzięki lepszej wytrzymałości niż ABS. Zawarty w tym materiale GLIKOL zwiększa udarność filamentu, jak również zapewnia mniejszy skurcz. Produkt ten jest odporny na kwasy, sole czy substancje alkaliczne.  Te właściwości jeszcze bardziej poszerzają jego funkcjonalność.
PET to Poli(tereftalan etylenu), który swój początek miał w roku 1940 kiedy to firma British Calico Printers odkryła w swoim laboratorium PETE - odkrycia tego dokonał John Rex Whinfield (1901 - 1966). Związek ten użyto pierwszy raz jako włókno syntetyczne do produkcji materiałów. Produkcja na dużą skalę została następnie przejęta przez Imperial Chemical Industries Ltd. Prawdziwą ekspansją tego termoplastu było wprowadzenie go do przemysłu spożywczego. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych. W Polsce opakowania z tego tworzywa pojawiły się wraz z odejściem komunizmu i napływem zagranicznych koncernów i nowych technologii produkcji. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać to fakt, że jest higroskopijny, co oznacza, że absorbuje wodę z otoczenia. Nie może być przechowywany w niezamkniętych pojemnikach w warunkach zwiększonej wilgotności. Po otwarciu najlepiej przechowywać go w zamkniętym pudełku z dodatkiem woreczka pochłaniającego wilgoć. Jeśli jednak zostanie zawilgocony, trzeba go wysuszyć przed użyciem.
Niezaprzeczalną zaletą tego tworzywa jest również fakt, że można go w łatwy sposób recyklingować. W przemyśle znajduje zastosowanie w produkcji polarów, wiązań narciarskich, osprzętu żeglarskiego, obudów, uchwytów, spinek.

Dostępne w naszym sklepie kolory dzielą się na transparentne i nietransparentne. Transparentne mogą przydać się np. w drukowaniu kloszy do lamp.  Kolory pełne znajdą zastosowanie np. jako obudowy do elektroniki lub uchwyty do kamer sportowych.
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl