wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Filamenty2 » MasterSpool System

MasterSpool System

Co to jest system Master Spool ?masterspool systemPomysł na takie rozwiązanie został opracowany przez Richarda Horne’a czyli popularnego RichRap3D. Masterspool jest to wydrukowana szpula wielokrotnego użytku. Składa się ona z dwóch skręcanych ze sobą połówek. Specjalnie zaprojektowany gwint pozwala na sprawne rozkręcanie i skręcanie szpuli. Głównymi przesłankami, które przyświecały Richardowi były stosy szpul jakie generował w trakcie drukowania 3D. Również podejście proekologiczne jest w tej sytuacji bardzo istotne. Dzięki temu systemowi spada ilość odpadów do utylizacji lub przetworzenia. Jest to również tańsze rozwiązanie dzięki rezygnacji ze szpul przemysłowych. Z wad jakie możemy wymienić przy stosowaniu tradycyjnego nawijania ze szpulą przemysłową to:  
  • waga, a co za tym idzie zwiększenie kosztów transportu - przy jednej szpuli możemy tego nie zauważyć, ale przy kilku lub kilkunastu waga całych pakietów znacznie się zwiększa.
  • szpule zwykle nie nadają się do recyklingu i tak jak wspomnieliśmy wcześniej mnożą się niemiłosiernie.
  • puste szpule trzeba jakoś zutylizować, a to zabiera Twój cenny czas.
  • różni producenci mają różne szpule i czasem okazuje się, że szpula nie pasuje do uchwytu drukarki

Puste szpule po filamencie w zależności od producenta ważą od 60g do nawet około 300g drukując często możemy wygenerować nawet kilkadziesiąt zbędnych kilogramów. Zasadę działania tego systemu możemy porównać do tak bardzo popularnego w drukarkach atramentowych uzupełniania pustego kartridża. Nie kupujemy całej głowicy z tuszem i dyszami, a jedynie uzupełnienie atramentu. Zaoszczędzamy przy tym na cenie, a i drukowanie jest tańsze.

Sama szpula jest specjalnie zaprojektowana aby po założeniu filamentu i skręceniu dwóch połówek można było przeciąć opaski zaciskowe i uwolnić filament. Jeśli potrafisz, możesz sam zaprojektować szpulę, która będzie pasowała do Twojej drukarki. Przewidujemy również, że w niedalekiej przyszłości będzie można kupić szpule wielorazowego użytku aby zaoszczędzić czas na drukowaniu. W ofercie firmy Fiberlogy jak na razie są dwa rodzaje materiałów Easy PLA i PETG.  W każdym zwoju jest 0.85 kg netto materiału. Produkty są zapakowane w hermetyczne worki z pochłaniaczem wilgoci.


Dla Wszystkich, którzy chcieliby zgłębić jeszcze bardziej działanie tego systemu polecamy obejrzeć film przygotowany przez RichRap3D 

 


Oprogramowanie sklepu shopGold.pl