wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Baza wiedzy o druku 3D2 » Jak odróżnić filament PLA od ABS nie mając naklejek?
Konfigurator

Jak odróżnić filament PLA od ABS nie mając naklejek?

Cześć. w czeluściach szafy znalazłem kilka szpul filamentów niewiadomego pochodzenia - kiedyś kupiłem i okazały się zupełnie nieprzydatne. Chcąc obdzielić nimi swoich znajomych drukarzy zabrałem się za identyfikację, co to za materiał? Jako, że opisów na szpulach nie uświadczyłem, a nie były również w pudełkach musiałem zrobić to metodą najprostszą z możliwych czyli zapalniczką. Od razu mówię, że trzeba to robić z głową bo roztopiony filament może solidnie poparzyć i zabrudzić dywan lub panele. Robicie to na własną odpowiedzialność!
 

Jak rozpoznać, że to PLA ?

PLA podpalone pali się niebieskim płomieniem i kapie drobnymi kroplami w postaci tzw "katiuszy" - ten kto był dzieckiem w PRL i bawił się zapałkami i folią będzie od razu wiedział o co chodzi. Sam zapach przypomina mi smażone gofry ;)  


palenie PLA
 

Jak rozpoznać filament ABS?

Filament ABS możemy odróżnić od PLA również po sposobie palenia. Filament ABS pali się mocnym, gwałtownym płomieniem - żółtym płomieniem z niebieskimi krawędziami. Dym jest nieprzyjemnie gryzący i czarny od sadzy. Nie wdychajcie tego - jest bardzo szkodliwy!


podpalanie ABS
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl