wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Baza wiedzy o druku 3D2 » Ile kosztuje drukarka 3D?
Konfigurator

Ile kosztuje drukarka 3D?

To pytanie zadawał sobie każdy, kto choć raz widział drukarkę 3D w telewizji lub spotach reklamowych. W naszym artykule chcielibyśmy obalić mit, że drukarka 3D jest tylko dla bogatych, a więc ile kosztuje drukarka 3d i czy cena to wyznacznik jakości? Od pewnego czasu z uwagą śledzimy całą branżę druku 3D w wydaniu budżetowym, czyli technologii FDM - postęp, jaki dokonał się od chwili, w której pierwszy reprap ujrzał światło dzienne jest oszałamiający. Drukarki 3D coraz częściej pojawiają się w domach jak laptopy czy zwykłe drukarki atramentowe. Na rynku znajdziemy cały przekrój cenowy zaczynając od najtańszych drukarek do samodzielnego złożenia skończywszy na półprofesjonalnych maszynach takich firm jak Zortrax czy 3DGence. Jednak czy warto kupować drukarkę 3D za promocyjną cenę 999 zł i samodzielnie ją składać? Jeśli jesteś typem, który wie jak trzymać śrubokręt, wie, co to jest multimetr lub potrafi zaprogramować minikomputer, czemu nie? Potraktuj to zadanie jak układanie klocków lego. Złożysz odpalisz i.... zabraknie Ci cierpliwości do kalibracji i pewnie wylądujesz na jednym z forów tematycznych z pytaniem - "jak skalibrować drukarkę?" Jeśli będziesz miał szczęście to wydrukujesz swoje pierwsze kostki kalibracyjne, które nie będą trzymały wymiarów, potem jakiś krzywy wazonik, a potem stwierdzisz, że druk 3D jest przereklamowany. Czy na prawdę chcesz bawić się w druk 3D i ile kosztuje drukarka 3D?
 

Jeśli w dalszym ciągu czytasz ten artykuł i nie masz dosyć to zastanów się, do czego tak na prawdę potrzebujesz drukarki 3D? Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 
  • Ile mogę przeznaczyć na drukarkę 3D?
  • Czy ma być to konstrukcja zamknięta czy otwarta?
  • z jakich materiałów chcę drukować? ABS, PLA ?
  • Czy potrafię lub mam czas, aby nauczyć się projektować w 3D?
  • Czy jestem cierpliwy i potrafię rozwiązywać problemy?
  • Jak ważna jest dla mnie, jakość i szczegółowość wydruków?
  • Jakiej wielkości wydruki przewiduję wykonywać?

UP!3D w wersji Mini - drukarka ta jest złożona i gotowa do pracy, a zamknięta komora robocza sprawia, że jest ona bezpieczna w użytkowaniu. Drukarkę tą możesz postawić koło laptopa - jej małe rozmiary i prosta obsługa to główne atuty tej konstrukcji.
 

Kolejną tańszą drukarką jest model od XYZ , czyli da Vinci 1.0A - model polecany do rozpoczęcia przygody z drukowaniem 3D


Jeśli dysponujesz gotówką w zakresie około 5000 zł możesz pokusić się o zakup drukarki 3D firmy Monkeyfab model Prime lub 3Novatica i jej udany model Gate 2.0. Na drukarce 3D firmy Monkeyfab drukuje autor bloga o druku 3D - Krzysztof Matusiewicz. Jeśli jesteś ciekawy jak sprawuje się jego Prime wejdź i pooglądaj wydruki. W tym przedziale cenowym ciężko znaleźć drukarkę, o tak dobrej jakości wydruku. W tej kwocie również można znaleźć da Vinci PRO - czyli drukarkę i grawer w jednym. Dzięki laserowi można grawerować w różnych materiałach loga, wzory lub inne rzeczy, jakie zaprojektujesz. Jeśli planujesz wydać około 8000 zł - tutaj możesz przyjrzeć się produktowi Zortrax M200 - drukarka ta zyskała uznanie na całym świecie, jako jedna z najlepiej drukujących maszyn. Jakość ta jest osiągnięta dzięki dedykowanym materiałom do druku jak i dedykowanemu oprogramowaniu z-suite. Ma jedną naszym zdaniem poważną wadę, a mianowicie nie drukuje z PLA. Drugą drukarką, jaką można w tej cenie zakupić to model 3DKreator - ma jedne z największych pól roboczych w swojej klasie, a do tego drukuje praktycznie ze wszystkich dostępnych materiałów. Dobiegamy do pułapu około 10 tyś zł - tutaj prym wiedzie firma 3DGence, Ultimaker 2 lub MakerBot Replicator 2 - jeśli więc starasz się o dotację na pierwszy biznes i planujesz zakup drukarki 3D wymienione modele będą naszym zdaniem najbardziej optymalne. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany, jaką drukarkę 3D kupić - skontaktuj się z nam, a może znajdziemy inne rozwiązanie?
 
Marcin Matusiak www.gamplate.pl
 
 
update: 06.03.2017
 
Ten artykuł był pisany ponad rok temu i kilka informacji jest już nieaktualnych. Już niedługo opublikujemy nową wersję poradnika ile kosztuje drukarka 3D.
   
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl