wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Baza wiedzy o druku 3D2 » Historia druku 3D
Konfigurator

Historia druku 3D

Już ponad 30 lat trwa nieprzerwanie eksperymentowanie z drukarkami 3D. Historia druku 3D w pigułce.

Rozpoczął je Charles Hull, który 1984r wydrukował filiżankę do kawy lub herbaty dla swojej żony. Tym samym skonstruował pierwszą w świecie maszynę do drukowania 3D i rozpoczął nową erę przestrzennego drukowania.

Swoją technikę nazwał stereolitografią (SLA), opatentował ją po 2 latach i założył firmę 3 D Systems, która działa do dzisiaj.
Następnym wynalazcą techniki do drukowania przestrzennego był Scott Crump,który stworzył nową metodę drukowania, polegającą na nakładaniu kolejnych warstw topionego materiału(FDM) a wszystko działo się w jego kuchni w roku 1988. Jego firma pod nazwą Stratasys powstała 1989r. i działa do dzisiaj pod tą samą nazwą.

Te dwie firmy miały patent na produkcję i sprzedaż drukarek.Ceny ich produktów, stanowiły zaporę dla przeciętnego człowieka, a technika zbyt skomplikowana, aby je obsłużyć bez specjalnego przeszkolenia. Dlatego sprzedawano je wyłącznie do wielkich firm lub ośrodków badawczych.

1992r w firmie 3D Systems powstaje pierwsza komercyjna drukarka stosująca technikę Selective Laser Sintering(SLS). Do druku wykorzystano laser i różnorodne tworzywa sztuczne.W krótkim czasie technika ta zyskuje uznanie i jest wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Rozpoczynają się też próby zastosowania jej w medycynie.
W roku 2006 dr Adrian Bowyer stworzył innowacyjny system znany pod nazwą Rep Rap, który umożliwiał zbudowanie samoreplikującej się drukarki 3D. Pierwsza drukarka z tego projektu powstała 2 lata później i otrzymała nazwę Darwin. W roku 2016 firma Adriana Bowyera zakończyła działalność.
Po latach, kiedy poprzednie patenty twórców straciły ważność, zaczęły wyrastać "jak grzyby po deszczu" nowe firmy,które tworzyły drukarki w różnych technologiach.
2012r firma Formlabs wyprodukowała drukarkę, która była w miarę tania i dostępna dla wszystkich.Od tego czasu przeciętny człowiek, może projektować i drukować przedmioty wg swojego pomysłu stosując dostępne, coraz doskonalsze materiały do druku.

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl