wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Baza wiedzy o druku 3D2 » Co to jest druk 3D?
Konfigurator

Co to jest druk 3D?

Czym właściwie jest druk 3D

Pewnie każdy z Was kiedyś oglądał bajkę, w której chłopczyk rysował sobie przedmioty, a potem je ożywiał czy druk 3d możemy do tego porównać? Bajka ta nazywała się "Zaczarowany ołówek" - starsi pewnie pamiętają, a młodsi? całe szczęście, że jest youtube i możemy przypomnieć sobie jak młody chłopak rysował swoim ołówkiem różne przedmioty a potem wyciągał je i używał do swoich celów.
 
Nie znam nikogo, kto w tym czasie nie chciałby mieć takiego ołówka, a już na pewno nie znam nikogo kto przypuszczałby, że pojawi się coś takiego jak druk 3D. To właśnie urządzenie jest jak ten zaczarowany ołówek- z tą różnicą, że obiekty jakie możemy stworzyć za jej pomocą mają pewne ograniczenia, ale przecież nie można mieć wszystkiego. W tym artykule skupimy się na druku 3D w technologii FDM czy jak kto woli FFF O samej technologii możecie poczytać również na stronach wikipedii - tu macie link do artykułu lub pod hasłem "Drukowanie przestrzenne" Drukowanie 3D polega na roztapianiu drutu - tzw. filamentu przez głowicę i nakładaniu warstwa po warstwie aż do osiągnięcia wyniku końcowego. Aby dokładniej to zobrazować posłużę się rysunkiem poglądowym.

jak działa drukarka 3D
 

Na tym przykładzie widać, że druk 3D to prosty proces, który możemy porównać do wyciskania ciasta przez rękaw cukierniczy.


Filament w postaci drutu o grubości najczęściej 1.75 mm lub 2.85 mm zostaje wprowadzony do ekstrudera. Ekstruder to urządzenie, które napędzane jest silnikiem elektrycznym krokowym, czyli takim, który może kręcić się cały czas, ale również może przekręcić się o kilka stopni i ma za zadanie zamieniać ruch obrotowy na ruch liniowy. Dzięki temu procesowi filament zostaje wciśnięty do głowicy drukarki, w której jest roztapiany za pomocą grzałki umieszczonej w bloku grzejnym i warstwa po warstwie nakładany, aż do powstania gotowego modelu.


termistor

Ważnym elementem każdej drukarki 3D jest czujnik temperatury, czyli termistor. Ma on za zadanie kontrolować i odczytywać temperaturę aby można było bezpiecznie rozgrzać głowicę do żądanej temperatury.
 

Właściwie to po co mi drukarka 3D?


To jest pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ każdy z nas ma inne potrzeby, a ograniczeniem może być co najwyżej nasza wyobraźnia. Drukarki 3D, które tu opisujemy czyli FDM mają zastosowanie głownie jako urządzenie do wytwarzania prototypów urządzeń, możemy wykorzystać je do drukowania obudów sprzętów elektronicznych, możemy drukować ozdoby, zawieszki, klamerki, spinacze, uchwyty do rolet, koła zębate, karoserie do modeli, koła do modeli, ramy do dronów, a nawet spoilery do samochodów! Nie kupuj drukarki jeśli nie masz czasu- to zasada jaką należy się kierować planując zakup drukarki 3D. Drukując małe przedmioty - czas drukowania może być liczony w dziesiątkach minut, a drukowanie dużych i skomplikowanych przedmiotów może być liczony w DNIACH. Oczywiście drukarka nie wymaga naszej stałej obecności ale dobrze by było gdyby co jakiś czas była doglądana.
 

Należy też wspomnieć o tym, że na rynku drukarek 3D istnieje bardzo dużo rozwiązań technologicznych ale wszystko pomimo różnic w budowie sprowadza się do tego, co opisałem - oczywiście jeśli mówimy o technologii FDM.


W następnych artykułach będziemy przybliżać nieco poszczególne części z jakich składa się drukarka 3D jak również zajmiemy się rodzajami dostępnych na rynku filamentów i co można z nich wykonać.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl